Phinnsmommy
Well-Known Member
We just went to get new pellets today, so when I got home I looked at the reciept.
I was amazed that we have been paying $7.98 for 5 pounds of pellets, which last us about two weeks.
So I did some comparing to Oxbow.
If we were to buy 50 pounds of Kaytee Timothy Complete (our current brand), it would cost us about $80 and last us about 140 days.
If we were to order Oxbow Bunny Basics T, it would cost $47.36 (including shipping!!!), and last us the same amount of time.
So we would be paying half the price, getting much better quality pellets, and not have to go out for them!
Needles to say, my parents agreed to switch the buns to Oxbow.
Yay !
I urge all of you to check your pellets verse a high quality brand you can order off the internet, you may be amazed at how much you are paying, and how much you can save!
I was amazed that we have been paying $7.98 for 5 pounds of pellets, which last us about two weeks.
So I did some comparing to Oxbow.
If we were to buy 50 pounds of Kaytee Timothy Complete (our current brand), it would cost us about $80 and last us about 140 days.
If we were to order Oxbow Bunny Basics T, it would cost $47.36 (including shipping!!!), and last us the same amount of time.
So we would be paying half the price, getting much better quality pellets, and not have to go out for them!
Needles to say, my parents agreed to switch the buns to Oxbow.
Yay !
I urge all of you to check your pellets verse a high quality brand you can order off the internet, you may be amazed at how much you are paying, and how much you can save!